השבוע לפני 70 שנה: מבצע "מס להגנתנו", יום האישה הבינלאומי והאם נמצא המקור לטורטית?

תגובות

"מס להגנתנו" – על מה, למה, ומה היו תוצאותיו של מבצע המגבית הארצי הגדול של אותם ימים? • יום האישה הבינלאומי ב-1948. מה אמר אז בן גוריון, וכיצד דבריו משתקפים בארכיון העיתונות? • ובפינת האנקדוטות: החטיף טורטית, אבל בערך •

מדור שבועי מיוחד: לכבוד יום העצמאות ה-70 ההולך ומתקרב, נסקור בכל שבוע את האירועים החשובים, המעניינים, המרגשים והמשעשעים שהתרחשו השבוע ערב הכרזת העצמאות ב-1948 – ואתם מוזמנים להצטרף. יש לכם חומרים יוצאי דופן מלפני 70 שנה? ההורים צילמו תמונה יפה שנשארה באלבום? צילמתם וידאו ישן ששוכב בבוידעם? אולי אפילו כתבתם יומן אישי מאותם הימים? אנחנו ב-MyHeritage קוראים לכם לשלוח אלינו תמונות, סרטונים, מסמכים או כל דבר אחר שנראה לכם מעניין. פנו אלינו בפייסבוק או כתבו לנו למייל: israel70@myheritage.com

היום לפני 70 שנה יצא דיווח על המחסור החמור בנפט בירושלים: ״בעיר רזרבות ליומיים שלושה בלבד. בתנאים אלו צפויה פגיעה בכוח הצבאי העברי״, נכתב. ואכן, המצב הכלכלי בארץ לא היה קל בחודשים שלפני ההכרזה על קום המדינה, ועל כך יעידו המחסורים החמורים במוצרי צריכה בסיסיים נוספים. ואולם מעבר לכך, גם הצורך בחוסן צבאי ובטחוני עלה כסף שלא היה בנמצא. על כן הגיעה הנהגת הישוב למסקנה כי אין מנוס מלהכריז על מבצע "מס להגנתנו".

כרזת "מס להגנתנו" (מתוך אוסף הארכיון הציוני המרכזי)

 

(מתוך אוסף הספרייה הלאומית)

"לפי הוראת הנהגת הישוב העליונה ועל דעת כל ארגוני הציבור ואיגודי הכלכלה, ללא יוצא מן הכלל, הוכרז "מס להגנתנו" כמפעל ביטחון יחיד שהכנסותיו מוקדשות לצרכי ביטחון הישוב והגנתו. הישוב העברי עומד לגייס קרן בת 2.5 מיליון לירות לרשות ההגנה והמערכה. בעוד ימים מספר יבקרו בדירותיכם שליחי הישוב המאורגן, אשר יאספו את תרומות העם. תרומותיך נדרשות לצרכי ההגנה, לחיזור הנגב, לביצור הגליל, למלחמה בכנופיות הערביות, להקמת המדינה העברית".

 

המבצע התקיים בכל המדינה, ובכל מקום שאליו הגיע פורסמו כתבות בעיתונות, כרזות ומודעות. העיתונאים הוזמנו ל"סיור מיוחד בכמה מתחנות הפעולה הזאת, הכרוכה במאמצי ארגון רבים". עוד מעניין לראות כי את איסוף הכספים ביצעו "אלפים מאנשי הביטחון היישובי", שיצאו לבקר בכל בתי התושבים לגבות את המיכסה העממית.

עיתונות מגוייסת. כרזת עם ציטוטים מתוך כל העיתונים (מתוך אוסף הספריה הלאומית)

ובמלחמה, כמו במלחמה, אין הנחות ואין פריבילגיות לאיש – מזרחים, אשכנזים, עניים, עשירים, מרכז ופריפריה. אפילו אלה שביקשו לצאת את גבולות הארץ נדרשו להציג תעודה שתוכיח כי הם מילאו את חובתם.

"כל הנוסע לחו"ל חייב להצטייד מראש בתעודת מילוי חובה של מגבית ההתגייסות. בלי הטופס הרשמי של התעודה הנ"ל לא יא איש את הארץ"

"גם היום יימשך המפעל העממי במלוא היקפו עד לסיומו המלא. כל יהודי, שלא שילם עדיין את מיכסתו העממית, ימתין היום בשעות הערב לשליחי המפעל, או שישאיר את דמי המס בידי בני ביתו".

 

"טעות לחשוב שנקודה אחת בישוב תוכל להגיד שלה לא תגיע הרעה. כל הישוב נמצא בחזית ובגבולות הספר".

"אל העובדים מעדות המזרח" (מתוך אוסף הספריה הלאומית)

ומי שניסה לברוח מחובת תשלום זו – או אז הועבר שמו לרשויות באותו הזמן ונפתח לו תיק חמור.

"אל ידמה איש, כי אם לא הוזמן עד כה בהודעה אישית, אפשר ופסחו על שמו. תיקי המשתמטים מהתשלום יועברו להנהגת היישוב המרכזית".

ואכן, האמצעים שגייס הגוף האחראי על המגבית בתקופה שקדמה להקמת המדינה היוו בסיס להכנות למלחמת העצמאות. באופן כללי מבצעי המגבית הסתכמו הוצאות במיליוני לירות, סכום גבוה  מאוד במונחים של פעם – הצלחה לכל הדעות.

בן גוריון: מינוי אישה לממשלה – "זכות וחובה ליישוב"

לכבוד יום האישה הבילאומי שחל השבוע, חשף ארכיון צהל מכתב נדיר שכתב ראש הממשלה דוד בן גוריון במרץ 1948. המכתב נשלח לכמה ארגוני נשים – ויצו, הסתדרות נשים ציוניות, נשי מזרחיו ועוד.

"אני חושב מינוי אישה לממשלה כזכות גדולה (וזאת אומרת גם חובה) ליישוב. לי נראה הדבר כחובת כבוד לא רק כלפי אמותינו, אחיותינו, נשינו ובנותינו, הנושאות בעול שווה איתנו לבניין היישוב ועיצוב דמותו, אלא גם כלפי העולם הרחב וכלפי שכנינו. שיתוף אישה בממשלה יש בו משום דגל – דגל חירות האדם ושוויונו".

(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

ידוע כי נשים רבות נטלו חלק במאבק נגד הבריטים ובפעילות למען הקמת המדינה, ובראיית מכתבו של בן גוריון, מעניין לראות כי דבריו משתקפים גם בעיתונים מאותם הימים. עיון בארכיון מגלה כי בהחלט היו נשים בארץ שלא רק ציינו את יום האישה הבינלאומי, אלא גם היו פעילות בנושאים שונים – פוליטיים, כלכליים ועוד.

פינת האנקדוטות: פרסומות, קריקטורות ומודעות מלפני 70 שנה

 

כל העיתונים המופיעים באדיבות אתר "עיתונות יהודית היסטורית"

השאר תגובה

האימייל שלך יישמר באופן פרטי ולא יופיע בתגובה לפוסט.