מנכ"ל MyHeritage גלעד יפת ואימו התארחו בבית הנשיא ונשאו דברים

מנכ"ל MyHeritage גלעד יפת ואימו התארחו בבית הנשיא ונשאו דברים

מייסד ומנכ"ל MyHeritage גלעד יפת ואימו, כלת פרס ישראל לחקר המקרא, פרופ' שרה יפת, זכו לאחרונה להזמנה ייחודית: להופיע ולשאת דברים בפני נשיא מדינת ישראל, יצחק (בוז'י) הרצוג, במשכנו הרשמי בירושלים.

דבריהם של גלעד ואימו שרה, עמדו במרכז המפגש השנתי של החוג לתנ"ך אותו אירח הנשיא, אשר נוסד על ידי המיזם "929 – תנ"ך ביחד" בהובלת הרב ד"ר בני לאו. האירוע התמקד בחשיבות תיעוד אילנות יוחסין לאורך ההיסטוריה, נושא שנבחר והותאם על ידי המארגנים במיוחד לתכנים שהכינו גלעד ואימו.

צפו בהרצאתו של גלעד באירוע:

הנשיא הרצוג הזמין את הצמד המשפחתי לבמה, ושתי ההרצאות שהעבירו תיארו כיצד חשיבות אילנות יוחסין עוברת כחוט השני מתקופת המקרא ועד לימינו אנו. 

נשיא מדינת ישראל יצחק הרצוג מציג לקהל את גלעד ואימו שרה (צילום: גלעד יפת)

נשיא מדינת ישראל יצחק הרצוג מציג לקהל את גלעד ואימו שרה (צילום: גלעד יפת)

פרופ’ שרה יפת, אימו של גלעד, הסבירה לקהל על רשימות הייחוס המשפחתי בספר דברי הימים. "זוהי חוויה משמעותית עבורי לפגוש את כל הנוכחים שמתעניינים ברישומי יוחסין וקשרי משפחה", פתחה ואמרה. "מסתבר שמדובר בעיסוק יהודי בעל מסורת ארוכת שנים. אדוני הנשיא הרצוג, ההזמנה שבני ואני קיבלנו ממך היא בעלת חשיבות רבה, שכן עלינו להמחיש לקהל שלפנינו את העובדה שרישומי יוחסין אינם רק מנהג עתיק יומין שיש לו עדויות בתנ"ך, אלא גם עניין רלוונטי לימינו. כמו כן, אין זה מקרי שבני הגיע לתחום תיעוד השורשים המשפחתיים בתור תחביב כבר בגיל 12-13. המשיכה שלו לנושא נעוצה במסורת של התנ"ך".

פרופ' שרה יפת מסבירה על רישומי יוחסין בספר דברי הימים (צילום: גלעד יפת)

פרופ' שרה יפת מסבירה על רישומי יוחסין בספר דברי הימים (צילום: גלעד יפת)

שרה המשיכה בהצגה של חלק פחות מוכר מספר דברי הימים, ותיארה את קשרי המשפחה הנרחבים המופיעים בו, כשהיא מסבירה מה משמעותם בהקשר ההיסטורי שבו נכתבו. הקליקו כאן כדי לצפות בהרצאתה של פרופ' יפת. 

אחריה עלה על הדוכן גלעד, והמשיך מהנקודה שבה סיימה: "חקר שורשים משפחתיים, שנקרא בלועזית גנאולוגיה, מרתק את בני האדם מזה אלפי שנים. אין לי ספק שהעניין ימשיך להיות משמעותי מאוד גם בעתיד. כמו שראינו (בהרצאתה של אמי), הנושא מהווה מרכיב משמעותי מאוד בהגדרת הזהות". גלעד המשיך והרחיב על המשמעות הייחודית של קשרי משפחה בהיסטוריה והתרבות היהודית. "בעוד שחקר שורשים הוא לכאורה מחקר למציאת אבות אבותינו, למעשה זהו מסע לגילוי עצמי", אמר. "כל אחד מאיתנו הוא רכיב ייחודי בעולם שהוא תמצית של אבותיו הקדמונים. ברגע שגיליתם מי היו אבותיכם, גיליתם למעשה יותר על עצמכם".

גלעד מעל הפודיום בבית הנשיא (צילום: נתנאל טוביאס)

גלעד מעל הפודיום בבית הנשיא (צילום: נתנאל טוביאס)

גלעד המשיך והסביר על הגורם שמניע אנשים לעסוק במחקר שורשים: סקרנות אינטלקטואלית, רצון לאמת סיפור משפחתי, וכוונה לאתר בני משפחה אבודים או לא מוכרים. "התוצר של חקר שורשים הוא בדרך כלל אילן יוחסין עשיר וסיפורים משפחתיים מתועדים שאפשר להעבירם לדורות הבאים, מה שמונע מהאוצר המשפחתי שיש לכל אחד ואחד מאיתנו מללכת לאיבוד, שזה מה שקורה כל הזמן כשהדורות המבוגרים במשפחה הולכים לעולמם. השליחות שלי בהקמת חברת MyHeritage הייתה להציל את הסיפורים המשפחתיים האלה מאובדן. כשאני מעודד מיליוני אנשים בעולם לעסוק בחקר שורשים, אני מציל פיסה חשובה מאוד של התרבות האנושית".

לאחר מכן גלעד תיאר איך מתבצע חקר שורשים במאה ה-21 בעזרת כלים טכנולוגיים מתקדמים, והציג טעימה קטנה מן היישומים העדכניים שמציעה חברת MyHeritage: התאמות חכמות בין עצי משפחה (™Smart Matching) והתאמות מסמכים (Record Matching); טכנולוגיית תרגום שמות גלובלי (™Global Name Translation); מנוע החיפוש של MyHeritage המאפשר לחפש ב-16.4 מיליארד רשומות היסטוריות; האפליקציה לנייד של MyHeritage שמאפשרת להמשיך את מחקר השורשים גם כשאתם בדרכים; אפשרות ליצור ולהדפיס פוסטר מעוצב של עץ המשפחה; התרשים החדש לתיאור קירבה משפחתית באילן היוחסין; והכלים פורצי הדרך לעיבוד התמונות שצובעים, מחדדים, משפרים, משקמים ומנפישים תצלומים משפחתיים ישנים.

במהלך דבריו, גלעד שלף רשימת מצבות הכוללת כל אחד ואחד מאבות אבותיו של הנשיא הרצוג, שהשיב שגם לו יש אילן יוחסין מפותח עם ענפים המגיעים עשרות דורות לאחור. הנשיא הוסיף כי מאז שנבחר לתפקיד, הוא מקבל פניות רבות לבצע בדיקות DNA מבני משפחה ברחבי העולם. "תהיתי אם בדיקות DNA עוזרות או לא", אמר. גלעד התייחס לנושא שהעלה הנשיא מאוחר יותר בדבריו, כשסיפר כיצד ערכת ה-DNA של MyHeritage מסייעת בחקר שורשים.

בהמשך, גלעד הראה תרשים המפרט את הקשר המשפחתי בין אימו ליצחק הרצוג בכבודו ובעצמו, וגילה שהם למעשה דודנים לא-רחוקים, מקשר נישואין! 

כדי להמחיש את החשיבות שיש לערכת ה-DNA של MyHeritage במחקר היסטוריה משפחתית, הזכיר גלעד את אחד מסיפורי המשתמשים המרגשים והעוצמתיים ביותר שזכו לאחרונה לתהודה תקשורתית ברחבי העולם ובארץ: סיפור על אמא ובתה הפעוטה שהופרדו באושוויץ – ועל בנותיהן שמצאו האחת את השנייה, תודות להתאמה שקיבלו לאחר שביצעו בדיקת DNA של MyHeritage. 

לבסוף, גלעד תרם מנקודת מבטו של אדם שעוזר ושותף בעיצוב עתיד חקר השורשים, ושיתף את הקהל בפיתוחים החדשים שניתן לצפות להם בחודשים הקרובים ובשנים הבאות. הוא הזכיר את תהליך הדיגיטציה המתמשך ליצירת רשומות מקוונות נגישות לחיפוש, לצד כלים שונים מבוססי בינה מלאכותית שיכולים לסייע לחוקרי היסטוריה משפחתית בדרכים חדשות ומרתקות.

גלעד יפת על רקע המצגת במהלך חוג התנ"ך במשכן הנשיא (צילום: גלעד יפת)

גלעד יפת על רקע המצגת במהלך חוג התנ"ך במשכן הנשיא (צילום: גלעד יפת)

"הייתה זו הופעה יחידה במינה של משפחת יפת, כזו שלא התרחשה לפני כן מעולם, וייתכן שגם לא תתרחש שנית, למרות שאני מקווה שכן", סיכם גלעד. "מתברר שהנשיא אוהד של MyHeritage. הלשכה שלו עדכנה אותי שבקרוב אקבל הזמנה לפגישה אישית איתו".