אגדות ברזיל ביצעו בדיקת DNA. מי גילה שהוא 2% יהודי?

אגדות ברזיל ביצעו בדיקת DNA. מי גילה שהוא 2% יהודי?

היום (ג') יצעדו על כר הדשא באיצטדיון סמי עופר כמה מאגדות הכדורגל המוכרות ביותר בעולם, ל"משחק השלום" – משחק ראווה של פעם בחיים בו יתמודדו כוכבי נבחרת ברזיל לשעבר בהם רונאלדיניו, בבטו, אמרסון, אמורוסו, ריבאלדו וקאקה מול נבחרת כוכבי העבר של ישראל לדורותיה

רבים מהכוכבים הברזילאים שיעלו על הדשא זכו בתהילת עולם ומוכרים היטב לכל חובבי הכדורגל בעולם, לאחר שלקחו חלק בנבחרות האגדיות של ברזיל שזכו בעבר במונדיאל וכן שיחקו בקבוצת הבכירות באירופה, זכו בתארים אירופאים רבים אחרים והותירו חותם על הכדורגל העולמי לתמיד. המשחק מול כוכבי נבחרת ישראל לדורותיה נועד לקדם מסר של שלום ואחווה. כוכבי העבר הישראלים, בהם יוסי בניון, ג'ובאני רוסי, אריק בנאדו, יניב קטן וסלים טועמה, ינסו לעמוד בכבוד מול כמה מגדולי שחקני הכדורגל בכל הזמנים שכולם אמנם פרשו כבר מכדורגל ואולי כבר לא בכושר, אבל ודאי לא שכחו לשחק.

מימין לשמאל: אלדאיר, אמורוסו ואמרסון מבצעים בדיקת DNA. מי גילה שורשים יהודיים?

מימין לשמאל: אלדאיר, אמורוסו ואמרסון מבצעים בדיקת DNA. מי גילה שורשים יהודיים?

חברת MyHeritage החליטה לנצל את ביקורם של הכוכבים הברזילאים לשיתוף פעולה יוצא דופן  עם כמה מהאגדות הברזילאיות – במסגרתו ביצעו שלושה כוכבים ברזילאים: אמרסון, אמורוסו ואלדאיר בדיקת DNA כדי לגלות את שורשיהם וללמוד יותר על המקורות מהם הגיעו. לבדוק – אם תרצו – איך נראה DNA של אלופי עולם.

התוצאות היו כמובן מרתקות. למרות שהשלושה נולדו בברזיל, מקורותיהם האתניים נמצאו פרוסים בכל רחבי הגלובוס. השורשים הברזילאים של כוכבי הנבחרת, נמצאו בספרד, פורטוגל, איטליה, צפון ומערב אפריקה, צפון ומערב אירופה ומרכז ודרום אמריקה.

ראשון השחקנים שנבדקו, מארסיו אמורוסו כיכב בעבר בקבוצות איטלקיות שונות בהן אודינזה, פארמה ומילאן. תוצאות ה-DNA שקיבל, הפתיעו אותו מאד כשהתבשר כי מוצאו הוא לא פחות מ-8.9% DNA איטלקי. המשמעות היא שאחד מאבותיו לפחות היה ממוצא איטלקי. “האמת היא שלא היה לי מושג מניין באו אבותיי, זו הפתעה עבורי", אמר.  "עכשיו זה מסביר מדוע אני כל כך אוהב יין ופיצה".

אמורוסו. הרבה ספרדי ואיטלקי ועוד קצת מכל דבר

אמורוסו. הרבה ספרדי ואיטלקי ועוד קצת מכל דבר

תוצאות ה-DNA היו עוד יותר מפתיעות בנוגע לאמרסון פריירה דה רוזה. השחקן הברזילאי המצוין, שכיכב בקבוצות הגדולות באירופה, בהן יובנטוס, ריאל מדריד, מילאן ורומא, גילה שהוא לא פחות מ-28.8% צפון ומערב אירופאי. אמורוסו לעומת השניים האחרים, מצא כי הוא 33% ספרדי. תוצאות ה-DNA  של אמורוסו היו המרתקות ביותר, משום הגיוון האתני שהופיע בתוצאותיו. מלבד מוצא ספרדי, מצאה MyHeriage כי לאמורוסו יש עוד 10 מוצאים אתניים שונים שמהם מגיעים אבותיו הקדומניים.

והיה גם מי שגילה כי אחוז קטן משורשיו, נמצא כאן בארץ הקודש.  אלדאיר דה סנטוס לא דמיין בחלומותיו הפרועים ביותר שהבדיקה שביצע לפני כחודש תמצא כי יש לו שורשים יהודיים במשפחה. הבדיקה העלתה כי 2% מה-DNA שלו הוא יהודי אשכנזי. "זו הפתעה גדולה מאד עבורי", אמר כשהתבשר על התוצאות עם נחיתתו בישראל.

מלבד גילוי המוצא האתני, הופתעו השחקנים לשמוע כי נמצאו עבורם גם התאמות DNA – משמע קרובי משפחה שביצעו אף הם בדיקות DNA של חברת MyHeritage ויש ביניהם לבין השחקנים קשרי משפחה של בני דודים מדרגות שונות. לכל אחד מהשחקנים נמצאו התאמות למאות משתמשים אחרים שחולקים עמם אחוז מסוים של מטען גנטי זהה.