יער נורווגי: משתמש נורווגי-ישראלי בנה עץ משפחה ומצא את אחיו הביולוגים

יער נורווגי: משתמש נורווגי-ישראלי בנה עץ משפחה ומצא את אחיו הביולוגים

שום דבר לא הכין את נציגי מחלקת המחקר של MyHeritage  לתשובתו המפתיעה של המשתמש הנורווגי גונלווד מאגן האוגלנד, שמצא את משפחתו הביולוגית אחרי עשרות שנים של חיפושים. "נשמח לשמוע ממך פרטים נוספים על בני המשפחה שמצאת", כתבו למאגן במייל קצר באנגלית, לאחר שהאחרון שלח מייל תודה למחלקת התמיכה הטכנית, על מציאת משפחתו.

"אשמח לספר, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון הישראלי שלי".

תחקירן החברה התקשר בסקרנות למספר הטלפון הישראלי שמסר לו המשתמש הנורווגי. בצד השני נשמע אדם במבטא נורווגי כבד, מדבר בעברית. "בוקר טוב MyHeritage", אמר מאגן.

"בוקר טוב…אני לא מבין, אתה גר בישראל?"

"אני בארץ בביקור משפחתי", השיב.

מהאו"ם לצה"ל

הוא נולד ב-1956, פרי רומן בין אמו אודלי האוגלנד ליאלמר מאגן לארסן, תושב ברגן. האב הביולוגי, שהיה נשוי במקביל לאישה אחרת ואב לילדים, לא נשאר כדי לגדל את בנו הנוסף, מותיר מאחור את אודלי האישה לגדל לבדה את בנה. כשהיה רק בן חמש סיפרה האם לגונוולד על אביו ואף גילתה לו שיש לו עוד אחים ואחיות למחצה, אי שם בנורווגיה.

גונוולד מאגן בתקופת שירותו בגבול ישראל-לבנון

גונוולד מאגן בתקופת שירותו בגבול ישראל-לבנון

כל חייו גדל ללא דמות אב ובצעירותו ניסה לאתר אותו, ללא הצלחה. בשנות ה-20 לחייו החליט להתגייס לצבא הנורווגי ובמסגרת השירות הצבאי נשלח אל מעבר לים. הוא שובץ לשירות כחייל כוחות האו"ם בגבול לבנון-ישראל. מדי פעם היו יוצאים חיילי האו"ם לחופשות בישראל, באחת מהן פגש את אשתו לעתיד, פלורנס. בשנת 1979 נשא גונוולד את פלורנס לאישה והשניים התגוררו בטירת הכרמל.

"זו היתה תקופה מדהימה בחיי", מספר גונוולד. "התאהבתי באשתי ובמדינת ישראל. החלטנו להתחתן והקמנו משפחה בארץ. התנדבתי לשירות בצה"ל, במשך שנים שירתתי במשרד הביטחון הישראלי, כולל במלחמת לבנון השנייה. לפני מספר שנים חזרנו לנורווגיה".

גונוולד ורעייתו פלורנס. הכירו בישראל בזמן שירותו באו"ם

גונוולד ורעייתו פלורנס. הכירו בישראל בזמן שירותו באו"ם

אלא שלמרות שהקים משפחה משלו והצליח בחייו, השאלות שליוו אותו כל חייו לא נתנו לו מנוח. מי היה אביו? היכן נמצאים אחיו הביולוגים? האם ירצו לפגוש אותו? גונוולד החליט לעשות הכל כדי למצוא אותם. בנובמבר 2012 שמע לראשונה על MyHeritage  והחליט לנסות את מזלו. הוא ידע את שם האב, אך לא מעבר לזה. החיפושים הראשונים, לא הניבו תוצאות.

"חיפשתי אותו על בסיס מה שידעתי מאמי, שהלכה לעולמה לפני מספר שנים, אבל לא מצאתי שום דבר", הוא מספר. "בניתי את אילן היוחסין שלי והכנסתי לתוכו את כל מה שידעתי ובשלב מסוים פשוט הנחתי לזה ולא נכנסתי שוב לאתר כדי לבדוק תוצאות".

"אמא חיפשה את אחיה"

אבל המערכת המשיכה לסרוק ולחפש תוצאות. בינואר 2017, קרתה התפנית המיוחלת בעלילה: משתמשת נוספת מנורווגיה, תרזה פורונס בנתה אילן יוחסין של משפחתה והזינה את הפרטים הידועים לה. לפתע קיבלה Smart Match – "נמצאה עבורך התאמה חכמה". אדם בשם גונוולד מאגן האגלנד, החולק עמה את אותו הפרופיל של יאלמר לארסן, אביו הביולוגי.

ההתאמה הזו לא הגיעה במקרה. מזה שנים רבות ידעה תרזה כי לאמה, ברית, יש אח למחצה אי שם בנורווגיה שעד היום איש לא הצליח לאתרו. האם ואחות נוספת, סולפריד סולוונג, חיפשו את האח האבוד במשך שנים אך לא הצליחו לאתר אותו מפאת המידע הדל שעמד לרשותן אודותיו.

בינואר 2017 ראתה תרזה פרסומת של MyHeritage בטלוויזיה והחליטה לנסות את מזלה לאתר עבור אמה את האח האבוד. היא הזינה את הפרטים הידועים לה על המשפחה וההתראה הגיעה מיד. אחריה עשתה זאת הדודה סולפריד, וגם היא קיבלה את אותה ההתאמה לאילן של גונוולד – אחיה למחצה האבוד.

כעבור זמן קצר, על בסיס המידע שקיבלה ב-Smart Match, איתרו סופריד ואחייניתה תרזה את הטלפון של גונוולד והתקשרו. "שלום, האם אתה גונוולד מאגן האגלנד, בנם של יאלמר ואודלי?"

"זה נכון, מי שואל?", השיב.

"זו אחותך", ענתה.

הפגישה הראשונה. מימין לשמאל: האחות סולפריד, גונוולד והאחיינית תרזה

הפגישה הראשונה. מימין לשמאל: האחות סולפריד, גונוולד והאחיינית תרזה

לתת לזמן לעשות את שלו

בשיחה בין השניים גילה גונוולד כי יש לו ארבעה אחים למחצה, שתי אחיות ושני אחים – כולם ילדיו של ליאלמר האב. ארבעתם מתגוררים בנורווגיה. לאחר שיחה ארוכה קבעו להיפגש וכעבור שלושה חודשים נפגשו לראשונה גונוולד, אחותו סולפריד ואחייניתו תרזה בביתו שבברגן. עבור יתר האחים, הגילוי המשפחתי היה לא פשוט והם בחרו בשלב הזה להמתין עם המפגש ולתת לזמן לעשות את שלו.

"זה מאד מרגש ומשמח לגלות משפחה ביולוגית אחרי כל כך הרבה שנים", אומר גונוולד. "ידעתי שהם נמצאים אי שם ועד היום לא היתה לי דרך ליצור איתם קשר. יש לנו הרבה להשלים יחד ואנחנו מתכוונים לעשות את זה בקרוב".

מאז מצא את משפחתו הביולוגית בנורווגיה, התרחב המעגל המשפחתי של גונוולד. מדי כמה חודשים הוא מגיע לבקר את קרובי משפחתו בקריית מוצקין שבישראל ושומר על קשר חם עם אחיותיו בנורווגיה ובארה"ב. "אני מרגיש בר מזל היום", הוא אומר, "שזכיתי למשפחה כזו גדולה".