החלום של יהונתן: ביקור במשרדי MyHeritage

החלום של יהונתן: ביקור במשרדי MyHeritage

ליהונתן כהן, בן 13 מעמק יזרעאל, לא משעמם בחופש הגדול. יש לו פרויקט שהוא משקיע בו את מירב זמנו ומרצו, בתשוקה שמפתיעה אפילו את הוריו. במקום לרבוץ מול הטלוויזיה או ללכת לים, משקיע כהן שעות בחקר ההיסטוריה המשפחתית שלו. מאז שהגיש את עבודת השורשים לפני שנתיים בבית הספר, האילן שבנה רק הלך וגדל וכעת יש בו 250 איש, אילן המגיע 8 דורות אחורה בהיסטוריה המשפחתית ועוד היד נטויה. "היסטוריה משפחתית זה דבר מרתק", אומר כהן. "אני רוצה לגלות מאיפה באו אבותיי ומה הם עברו בדרך". 

בשנתיים האחרונות הוא משוחח עם בני משפחתו, אוסף את הסיפורים המשפחתיים ומזין את המידע לאילן היוחסין שבנה ב-MyHeritage. באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת של הצלבת המידע, הצליח כהן לגלות עוד ועוד מידע על המשפחה, ששורשיה נטועים במשך דורות רבים בארץ ישראל, לאתר תמונות ישנות של אבותיו ולהבין טוב יותר מניין באו. 

לפני כחודש, בתחילת החופש הגדול, החליט כהן בעצת אמו לפנות ל- MyHeritage ולספר על הממצאים המרגשים שגילה על משפחתו. בשיחת הטלפון עם נציגי החברה, סיפר כי חלומו הגדול הוא לבקר במשרדי MyHeritage "לשעה שעתיים בלבד, כדי לראות איך דברים נעשים מקרוב". השיחה המרגשת הפתיעה את אנשי החברה שמיד נענו לבקשה והזמינו את כהן לביקור, ללמוד מקרוב איך עובדת המערכת ולהעניק לו כלים נוספים למחקר. 

מנכ"ל MyHeritage גלעד יפת והגנאולוג הצעיר יהונתן כהן. "ביקור מעל ומעבר לכל הציפיות. זה היה אחד הימים המאושרים בחיי"

מנכ"ל MyHeritage גלעד יפת והגנאולוג הצעיר יהונתן כהן. "ביקור מעל ומעבר לכל הציפיות. זה היה אחד הימים המאושרים בחיי"

השבוע (א') הגיע כהן למשרדי החברה באור יהודה לסיור ולפגישה עם מנכ"ל ומייסד MyHeritage, גלעד יפת, ששמע על הגנאולוג הצעיר והחליט לתת לילד "שיעור פרטי" במחקר משפחתי. יפת סיפר לכהן כי את צעדיו הראשונים בתחום הגנאולוגיה עשה אף הוא כילד, בעבודת שורשים לבית הספר שהפכה עם השנים מתחביב למקצוע ולחברה שהקים במו ידיו. 

בתוך זמן קצר הצליח יפת למצוא עבור כהן כמה מקרובי משפחתו, שהופיעו במפקד מונטיפיורי משנת 1849 – מפקדי אוכלוסין שערך הנדבן היהודי משה מונטיפיורי אודות יהודי ארץ ישראל, בתקופת השלטון העות'מאני. הוא הציג בפני כהן את אילן היוחסין האישי שלו, סיפר לו על משפחתו ונתן לו כללים למחקר שורשים נכון ומדויק. כהן קיבל גם שיעורי בית לקיץ – לאסוף את כל התמונות הישנות שנמצאות אצל בני המשפחה, לסורקם ולהזינם באילן המשפחתי. 

לסיום נתן יפת לכהן טיפ חשוב למחקר. "אם אני הייתי בגילך יודע את מה שאני יודע היום, יש משהו אחד שהייתי עושה יותר טוב", אמר  יפת. "כל פרט מידע שאתה מזין באילן – תציין את המקור, מאיפה אתה יודע אותו ואיפה מצאת אותו. המקורות הללו יסייעו לך בעתיד להבין טוב יותר את המחקר ולהסביר את הממצאים שמצאת". כשנפרדו הבטיח יפת ש"ניפגש בעתיד ונראה איך התקדמת". 

גלעד יפת ויהונתן כהן. "חולם לעבוד ב-MyHeritage כשאהיה גדול"

גלעד יפת ויהונתן כהן. "חולם לעבוד ב-MyHeritage כשאהיה גדול"

יממה לאחר הביקור המרגש שלח כהן מכתב תודה. "תמיד רציתי לבקר ולראות מקרוב היכן הדברים נעשים, אני אפילו מעז לחלום שאעבוד ב-MyHeritage כשאהיה גדול. הביקור היה מעל ומעבר לכל הציפיות שלי, לקחתם אותי לכל המקומות בהם מתרחשת הפעילות החשובה, הוזמנתי למשרד של גלעד יפת שנתן לי טיפים חשובים. בכל האירוח הקדשתם לי זמן רב, התעניינתם באמת במה שאני עושה ופתחתם בפני עולם חדש. זה היה באמת אחד הימים המאושרים בחיי, תודה רבה". 

הערות

כתובת הדוא"ל נשמרת פרטית ולא תוצג

 • סתיו

  5 באוגוסט, 2019

  איזה ילד מקסים ומתוק…
  אולי באמת בעתיד הקרוב גם אני (18) ארצה להצטרף ולעבוד
  יחד עם הצוות המקסים. 🙂
  תודה על כל מה שאתם עושים עבור כולנו. ♥